Download Epub Format ã Sikur t'isha djalë PDF by Æ Haki Stërmilli pamyatnik.pro

Download Epub Format ã Sikur t'isha djalë PDF by Æ Haki Stërmilli Po e imagjinoja veten në situatën e Dijes dhe rebelohesha, pse nuk e ngre më shumë zërin, më vinte të hyja në libër e " t'u mshojsha me grusht turinjve" të njerkës, të atit e atyre meshkujve fanatikë e të palogjikëshëm që kanë përdorur fenë si iu ka dashur mendja e tyre e trashë.
Po në të vërtetë Dija smund të bënte më shumë se aq, çtë bënte një vajzë 17 vjeçare para një mentaliteti të hekurt dhe aq shumë mendjeve të ndryshkura që kishin pushtet mbi të.
Vetëm të bëhej vrasëse, po kjo do ta shkatërronte të gjithë figurën e saj.
Ajo ishte zemërdhembshur, e logjikshme, e përshpirtshme.
Dija e shkretë, ta këput shpirtin.

Si problematikë më kujton pak Bardhën e Temalit.
Nje nga librat me te bukur te letersise shiptare.
Haki Stermilli must have been a fucking genius.
Nje liber i shkruar shume kohe me pare qe te rremben ne cdo fjale.
Please make this book famous! Ne qofte se ky liber do te shkruhej nga nje shkrimtar i huaj, sot do te kishte permasa boterore dhe padyshim do ishte ne listen e librave qe duhen lexuar patjeter njehere ne jete.
Eshte i shkruar kaq thjeshte, kaq bukur, me cdo fjale qe te mbush me dhimbje.
Dhimbje per nje kohe qe mendonim se sot do kishte ikur, por aspak, ky liber eshte kaq bashkekohor edhe sot e kesaj dite.
Merreni kete liber, lexojeni dhe kalojeni dore me dore sepse cdo person qe ju njihni duhet ta lexoje patjeter.Nje nder librat me te bukur per barazine gjinore apo feminizmin qe kam lexuar deri me tani.

E lexova me nje fryme , me la pa gjume, me lendoi, me vrau.

Kryeveper e letersise shqiptare.

Shpresoj qe edhe jashte vendit te marre vleren qe meriton.
"Ah femna shqiptare.
Ajo përgjithësisht asht e vorfën shpirtnish, e pazhvillueme mentarisht dhe e dobët fizikisht, pse nuk i asht dhanë mundësia që t'a argëtoje shpirtin, që t'a ushqejë mendjen dhe t'i gëzoje dhantit e natyrës për t'u bamë e fortë dhe e dobishme për shoqnin ku ban pjesë.
Ajo s'ka kurrgja që të jetë e kënaqun dhe krenare; vjen e shkon pa lanë gjurmë në këtë jetë.
Ajo, edhe po të dojë, s'mundet dhe s'ka se si t'i kushtohet së mirës, së bukurës e të virtytshmes, pse përnjimend asht si nji robneshë pa kurrfarë të drejte.

.
.
.
Un, po t'isha djalë, do t'i tregojsha botës mashkullore se dora që përkund djepin asht ajo që e rrotullon boshtin e fatit të njerzis, sepse ajo dhe vetëm ajo e drejton jetën kah horizontet e ndrituna ase t'errta.
Por mjerisht s'jam djalë dhe si femën nuk mundem me e nxjerrë zan Nje histori e mrekullueshme revolucionare per te drejtat e grave te cilat jane shkelur ashper nder shekuj nga mendimet e liga patriarkale, te cilat kane rritur gjenerata te tera nen "faktin" se burri sundon gruan, gje qe eshte kunder ligjeve natyrore.
.
.


Une me te vertete e kam shijuar dhe mezi pres te zhytem ne libra kaq te vecante sa edhe "Sikut t'isha djale" i Haki Stermillit.
.
.

.

.

.

.

KATËR VJET MË VONË:
"Unë po të isha djalë, do t'i tregojsha botës mashkullore se dora që përkund djepin asht ajo që e rrotullon boshtit e fatit të njerëzisë, sepse ajo dhe vetëm ajo e drejton jetën kah horizontet e ndrituna, ose të errëta.
Por mjerisht s'jam djalë dhe si femën nuk mundem me e nxjerrë zanin.
"
.

.

.

E kujtoj herën e parë kur e kam lexuar këtë libër.
Ka qenë pak më vonë se mesnata, dhe e përfun Ky eshte padyshim libri me i bukur qe kam lexuar kete vit.
Nje liber, i cili i paraqitur ne trajten e ditarit te nje vajze te re, flet per jeten e veshtire te gruas shqiptare ne nje shoqeri te varfer shpirterisht dhe te ndrydhur nga mendesia patriarkale.
Me pelqen edhe emri qe autori i ka dhene vajzes Dije.
Mendoj jo pa qellim i eshte dhene ky emer sepse vajza vete eshte e vetedijeshme se ajo cka e rrethon, se vendimet e marra per te pa pelqimin e saj, se kontrolli dhe standartet e dyfishta shoqerore nuk jane te drejta dhe nuk duhen pranuar si te tilla kurresesi; gje qe e dallon fund e krye nga njerka dhe i ati, te cilin jane te zhytur ne injorancen e tyre dhe qendrojne aty qetesisht pa bere as perpjekjen me te vogel per ndryshim.
Popular EPub, Sikur T'isha DjalëBy Haki Stërmilli This Is Very Good And Becomes The Main Topic To Read, The Readers Are Very Takjup And Always Take Inspiration From The Contents Of The Book Sikur t'isha djalë , Essay By Haki Stërmilli.
Is Now On Our Website And You Can Download It By Register What Are You Waiting For? Please read And Make A Refission For You Libri i pare nga nje autor shqiptar qe lexoj ne keto 3 vitet e fundit dhe e them me bindje te plote qe eshte nje nga me te bukurit.
I shkruar shume vite me pare vazhdon akoma te mbetet shume aktual.
I shkruar thjesht dhe transmeton nje rrjedhsmeri ne lexim aq sa e ke shume te veshtire ta heqesh nga dore.
Eshte nje liber mjaft prekes ku lexuesi behet pjese e vuajtjeve dhe padrejtesive qe i behen protagonistes.
Haki Stermilli eshte nje nga autoret shqiptar qe me pelqen me se shumti.
Perveq qe ishte nje shkrimtar shume I talentuar ajo qka e ben te dallohet nga shkrimtaret e tjere eshte fakti se ai ishte shume perparimtar.

Ne nje kohe kur femra nuk konsiderohej asgje me shume se nje kafshe, kur ajo nuk respektohej dhe madje as nuk kishte te drejte te edukohej, te jepte mendimet apo idete e saja, poeti i madh shkroi nje liber per te.

Ai e kishte kuptuar qe vetem me fuqizimin dhe barazine e plote te femres shoqeria do ece perpara, ai para shume vitesh ka kuptuar diqka qe fatkeqesisht gjysma e njerezve se kuptojne as ne ditet e sotme.
Duhet pranuar qe prej atehere fati I femres shqiptare ka ndryshuar shume, sidoqofte gjendja e saj prape le s

Haki Stërmilli

Download Epub Format ã Sikur t'isha djalë PDF by Æ Haki Stërmilli pamyatnik.pro Haki Stërmilli was an Albanian writer and journalist. His works dealt mostly with issues related to the rights of the Albanian communities outside Albania, republicanism, emancipation of women and feminism. His best-known work is the novel Sikur të isha djalë(If I were a boy). Stërmilli finished his first studies in Bitola. In 1920 along with Avni Rustemi he became one of the founders and the secr